II Międzynarodowy Festiwal Metastasio bez Granic
Białystok szykuje się na wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które łączy w sobie pasję, historię i międzynarodową współpracę. II Międzynarodowy Festiwal Metastasio bez Granic zbliża się wielkimi krokami, obiecując niezapomniane przeżycia dla miłośników opery i muzyki klasycznej.
Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, jeden z głównych organizatorów festiwalu, przygotowuje się do otwarcia koncertu „Kantyków Supraskich”. Profesor Violetta Bielecka, dyrygentka i kierownik artystyczny Chóru OiFP, zaprasza wszystkich do udziału w tegorocznej edycji tego wyjątkowego wydarzenia.
Inspiracją do powstania festiwalu były drukowane w supraskim wydawnictwie tłumaczenia librett Metastasia, datowane na XVIII wiek, kiedy to Metastasio był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie operowym. Pod wpływem tej muzykologicznej i historycznej skarbnicy wiedzy, reżyser operowy festiwalu, Michał Znaniecki, przygotował bogaty program. Tegoroczna edycja festiwalu będzie miała tematyczne odniesienia do postaci ze Starego Testamentu – Joasza, króla Judy.
W programie festiwalu znalazły się dwa plenerowe widowiska: „Metastasiana: Loteria Metastasio” w nowej, premierowej odsłonie oraz „Diva bez Lustra” z udziałem Małgorzaty Walewskiej i orkiestry muzyki dawnej Arte Dei Suonatori pod dyrekcją Adama Banaszaka.
Niezwykle istotnym punktem festiwalu będzie także konferencja popularno-naukowa online o szeroko zakrojonym aspekcie międzynarodowym, zorganizowana we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. Całość programu uzupełnią happeningi uliczne, pokazy filmowe oraz warsztaty edukacyjne.
Finałem tegorocznego festiwalu będzie prapremierowe wykonanie dwuaktowej opery Pawła Łukaszewskiego „Joasz, król Judy”, które odbędzie się w sali głównej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia są: Opera i Filharmonia Podlaska, Fundacja Jutropera oraz Gmina Supraśl. Festiwal Metastasio bez Granic obiecuje zanurzenie się w świat muzyki, kultury i historii, łącząc w sobie lokalne tradycje z międzynarodowym kunsztem artystycznym.
źródło: facebook.pl