LOADING...

 Powraca projekt “Salonik Chopina”
2024-02-12

Powraca projekt “Salonik Chopina”

W dniu 28 lutego o godzinie 19:00 w Domu Ludowym odbędzie się kolejne spotkanie z projektem “Salonik Chopina”. Tym razem uczestnicy będą mieli okazję delektować się wyjątkowym muzycznym wydarzeniem, prezentacją Kantaty o Kawie Jana Sebastiana Bacha. To pełne humoru arcydzieło Bacha ukazuje sceny z życia mieszczan, kpiąc z ówczesnej mody picia kawy, napoju uznawanego wówczas za wyłączność elit.

Na scenie pojawią się studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku, którzy poprzez wykonanie kantaty przeniosą widzów w humorystyczny świat czasów, w których kawa była luksusowym trunkiem. Wstęp na to wydarzenie jest wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zalecamy jak najszybsze odebranie wejściówek, dostępnych w Centrum Kultury.

Kantata o kawie BWV 211, z librettem autorstwa Christiana Friedricha Herneckiego, zostanie przedstawiona przez studentów Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Scenariusz wykorzystuje fragmenty utworów wierszem autorstwa Jana Andrzeja Morsztyna, Antoniego Lange’a oraz Adama Mickiewicza. Reżyserią zajmuje się Paweł Chomczyk, a tłumaczenie na polski zostało przygotowane przez Filipa Adama Zielińskiego.

Warto zaznaczyć, że projekt ten cieszy się uznaniem i jest kontynuacją działań kulturalnych. Już wkrótce, bo 28 lutego, wszyscy miłośnicy muzyki i historii mają okazję wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym, które rozpoczyna cykl “Wielkopostnych Przystanków”. Organizatorem jest Ośrodek Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny, który wspólnie z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku realizuje ten unikalny projekt.

Nad artystyczną oprawą muzyczną czuwa dr hab. Marta Wróblewska, która jest także koordynatorem projektu.

Podczas wydarzenia wystąpią:

Liesgen – Daria Lahotska
Schlendrian – Michał Orzołek
Tenor – Michał Tokajuk, Jakub Pawłowski

Orkiestra kameralna w składzie:

Michalina Piotrowicz – flet
Natalia Szymańska, Wiktoria Podrudna – I skrzypce
Katarzyna Staśkiewicz, Otylia Czochańska – II skrzypce
Aleksandra Ostasz – altówka
Natalia Falkowska – wiolonczela
Wiktoria Babicz – kontrabas
Anna Krzysztofik-Buczyńska – klawesyn
Projekt zrealizowany przez Katedrę Pedagogiki Wokalnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Filii w Białymstoku, we współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku/Uniwersyteckim Centrum Kultury.

Nie przegap tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, które przeniesie Cię w świat muzycznych i literackich fascynacji epoki baroku!

źródło: facebook.pl

Poprzedni Post

Ultra Śledź Puszczy Knyszyńskiej: Podlaski…

Następny Post

Walentynki w Centrum Kultury

post-bars