LOADING...
Miasto Białystok z dumą prezentuje kolejną publikację z serii “Bioróżnorodność Miasta Białegostoku”. Tym razem autorzy skupili się na fascynującym świecie owadów zapylających, ze szczególnym uwzględnieniem pszczół. Publikacja “Owady Zapylające. Pszczoły Białegostoku” to owoc badań przeprowadzonych w ramach projektu mającego na celu zbadanie przyrodniczych bogactw Białegostoku i znalezienie sposobów na ochronę tego dziedzictwa.
Autorzy, zaproszeni przez Miasto Białystok, to naukowcy związani głównie z białostockimi uczelniami, których prace w poszczególnych publikacjach nie tylko identyfikują najcenniejsze przyrodniczo obszary miasta, ale także zwracają uwagę na potencjalne zagrożenia dla środowiska miejskiego. Celem projektu “Bioróżnorodność Miasta Białegostoku” jest także poszukiwanie skutecznych metod ochrony przyrody miejskiej.
Publikacja “Owady Zapylające. Pszczoły Białegostoku” stanowi ósmy tom tej serii, która już zdążyła stać się cennym źródłem informacji o lokalnej przyrodzie. Książka jest efektem badań nad różnorodnością biologiczną pszczół w Białymstoku. Współpracowali przy niej dr Anna Sobieraj-Betlińska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i dr Agata Kostro-Ambroziak z Uniwersytetu w Białymstoku.
Wartościowe opracowanie zawiera informacje o morfologii i biologii pszczół, biofizyce i biologii procesu zapylania roślin. Czytelnicy odkryją fascynujący świat pszczół, w tym ich niezwykłe zachowania, które czasem przypominają sceny z kryminału – od pszczelich “kukułek” po pszczele niewolnictwo.
W 2021 roku badano białostockie łąki kwietne w ramach projektu “Eden city, czyli jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi”. Wtedy stwierdzono występowanie 44 gatunków pszczół. Ogółem w granicach miasta zidentyfikowano aż 120 gatunków, co stanowi 25% krajowego bogactwa gatunków pszczół. To wynik projektu poprawy bioróżnorodności, który przynosi efekty, jak sugeruje porównanie z Narwiańskim Parkiem Narodowym.
Wersja elektroniczna publikacji będzie dostępna na stronie Miasta Białystok w zakładce “Gospodarka Komunalna”. Projekt “Bioróżnorodność Białegostoku” obejmie łącznie 14 publikacji, a kolejne tomy będą kontynuować badania i analizy przyrody miasta, rzucając światło na różnorodność oraz wyzwania stojące przed ochroną środowiska naturalnego w przestrzeni miejskiej.
źródło: bialystok.pl