LOADING...
Dziesięć białostockich szkół podstawowych zostało obdarowanych nowoczesnymi narzędziami edukacyjnymi, mającymi na celu naukę dzieci i młodzieży z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Inicjatywa ta stała się faktem dzięki zrealizowaniu dwóch projektów o łącznej wartości ponad 855 tysięcy złotych. Miasto Białystok otrzymało dofinansowanie w wysokości 726 tysięcy złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
W ramach projektów zaangażowano się dziesięć szkół podstawowych: nr 2, 11, 19, 28, 34, 38, 45, 47, 49, 50. Placówki te zostały wyposażone w mobilne lub stacjonarne miasteczka rowerowe oraz specjalistyczne urządzenia edukacyjne, takie jak trenażer czasu, symulator roweru, symulator przejścia dla pieszych, oraz symulator zderzeń.
Mobilne miasteczko ruchu drogowego to kompleksowy zestaw elementów służących do nauki przepisów ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia z zakresu ruchu pieszych i jazdy na rowerze. Znajdują się w nim mini znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, antypoślizgowe maty gumowe, które pozwalają tworzyć ścieżki rowerowe, skrzyżowania, ronda i tory przeszkód. To doskonałe narzędzie do praktycznej nauki bezpiecznego poruszania się po drodze oraz przygotowywania się do egzaminu na kartę rowerową. Stacjonarne miasteczko ruchu drogowego to namalowany na placu kompleks, który również służy nauce przepisów ruchu drogowego, praktycznego szkolenia z zakresu ruchu pieszych i nauki jazdy na rowerze.
Elżbieta Zimnoch, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 w Białymstoku, podkreśliła, że uczniowie byli zachwyceni, gdy po raz pierwszy zobaczyli mobilne miasteczko ruchu drogowego. Radość wynikała nie tylko z faktu, że to świetna zabawa, ale przede wszystkim z tego, że umożliwiają one ciekawą naukę w warunkach bezpiecznych, z dala od ruchliwej ulicy.
W ramach projektu, do czterech szkół trafił symulator roweru, pozwalający dzieciom na naukę kierowania rowerem w ruchu drogowym, podejmowania decyzji na drodze oraz jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak mgła, noc, deszcz czy śnieg. Symulator ten ma również na celu przygotowanie uczniów do uzyskania karty rowerowej w przyszłości. Dodatkowo, szkoły otrzymały refleksomierz, trenażer czasu reakcji oraz symulator refleksu, doskonałe narzędzia do szkolenia koordynacji ruchowej dzieci, co przyczyni się do szybkiego podejmowania decyzji na drodze.
Szkoła Podstawowa nr 47 została obdarowana symulatorem zderzenia – urządzeniem, które pozwala uczniom doświadczyć, co czuje kierowca i pasażer w chwili zderzenia pojazdu. To narzędzie wskazuje, że prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa skutecznie zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń czy utraty zdrowia w przypadku wypadku.
Zastępca prezydenta Rafał Rudnicki podkreślił, że celem tych inwestycji jest umożliwienie młodym ludziom nauki bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, co z kolei sprawi, że ich codzienna podróż z domu do szkoły stanie się jak najmniej ryzykowna.
Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta, podkreślił, że Białystok nieustannie inwestuje w duże projekty drogowe, posiadając już ponad 160 kilometrów ścieżek rowerowych, z planami na ich dalsze rozbudowy. Bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego pozostaje priorytetem tych działań. Znajomość znaków drogowych i zasad ruchu to klucz do unikania wypadków oraz decyduje o życiu i zdrowiu.
Białostockie szkoły zrealizowały dwa projekty: „Zakup miasteczek rowerowych na potrzeby szkół podstawowych w Białymstoku” oraz „Zakup doposażenia z zakresu ruchu drogowego do szkół podstawowych w Białymstoku”. Łączna wartość obu projektów wyniosła ponad 855 tysięcy złotych, z czego 726 tysięcy złotych stanowiło dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dzięki tym inwestycjom Białystok staje się liderem w zapewnianiu najmłodszym mieszkańcom solidnej edukacji ruchowej oraz promocji bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.
źródło: bialystok.pl