LOADING...

 Akcja Zimowego Dokarmiania Ptaków w Białymstoku
2023-12-18

Akcja Zimowego Dokarmiania Ptaków w Białymstoku

Zimowy krajobraz Białegostoku zyskuje dodatkową barwę – kolorową paletę ptaków, które z radością korzystają z karmników rozstawionych w różnych zakątkach miasta. Akcja zimowego dokarmiania ptaków, organizowana przez Urząd Miejski w Białymstoku, już tradycyjnie cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy dołączają do inicjatywy, wspomagając ptaki dziko żyjące.

39 Drewnianych Karmników dla Ptaków

W tym sezonie zimowym, na terenie Białegostoku, pojawiło się 39 drewnianych karmników wolnostojących. Znaleźć je można w różnych miejscach, zarówno w centrum miasta, na Skwerach Tamary Sołoniewicz, w Parku Konstytucji 3 Maja, w Parku Centralnym, jak i w bardziej oddalonych rejonach, np. w Parku Lubomirskich, parku Antoniuk, czy na skwerze przy ul. Pułkowej. Karmniki są zaprojektowane w charakterze parkowym, mają około 170 cm wysokości, dwie półki do wykładania pokarmu, oraz drewniany daszek zabezpieczający ptaki przed warunkami atmosferycznymi.

Firmy odpowiedzialne za utrzymanie poszczególnych parków, na mocy zawartych umów, zobowiązane są do systematycznego uzupełniania zapasów pożywienia oraz regularnego czyszczenia karmników.

Ptasie Smakołyki od Mieszkańców

Włączanie się mieszkańców w zimowe dokarmianie ptaków to kluczowy element sukcesu tej akcji. Mieszkańcy Białegostoku mogą przynosić do karmników ptasie smakołyki, takie jak ziarno słonecznika, ziarna zbóż, orzechy, niesolona słonina (do zawieszenia). Istnieje także możliwość zakupienia gotowych mieszanek dostępnych w sklepach lub tzw. pyz do zawieszenia – kul tłuszczowo-zbożowych.

Dbamy o Zdrowie i Dobrostan Ptaków

Podczas dokarmiania ptaków, istotne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad:

  1. Początek dokarmiania: Od momentu pojawienia się pierwszych mrozów i śniegu do końca ich trwania. Ptaki potrafią znaleźć pokarm w innych porach roku, dlatego zimowe dokarmianie jest istotne.
  2. Systematyczność dokarmiania: Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca i rodzaju pokarmu. Regularność w dokarmianiu zapewnia im stabilność w zdobywaniu pożywienia.
  3. Rodzaj pokarmu: Unikamy solonych resztek z naszych stołów. Ptaki potrzebują pożywienia dostarczającego składników odżywczych i energii. Nie dokarmiamy chlebem, który może wpływać negatywnie na układ pokarmowy ptaków.
  4. Utrzymanie higieny: Karmniki są miejscem koncentracji różnych gatunków ptaków, dlatego istotne jest regularne usuwanie odchodów i pozostałości pokarmu, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób.

Zachęta do Zimowych Spacerów i Obserwacji Ptaków

Akcja zimowego dokarmiania ptaków to nie tylko wsparcie dla ptaków, ale również okazja do zimowych spacerów po białostockich parkach. Mieszkańcy są zachęcani do podziwiania ptasiego życia i obserwacji gatunków, takich jak sikory, dzwońce, wróble, mazurki, czy dzięcioły, które często odwiedzają karmniki.

Urząd Miejski w Białymstoku, wspólnie z zaangażowanymi mieszkańcami, tworzy przyjazne środowisko dla ptaków dziko żyjących. Dbamy o zdrowie ptaków, cieszymy się zimowym krajobrazem i uczymy szacunku do przyrody, kreując jednocześnie unikalną atmosferę zimowego Białegostoku.

źródło: bialystok.pl

 

Poprzedni Post

Konsultacje Gminnego Programu Rewitalizacji Białegostoku…

Następny Post

Orszak Trzech Króli w Białymstoku…

post-bars