LOADING...
Emocje i wspomnienia ożyły w Brudzewicach – Kolonii w związku z wyjątkową uroczystością, która miała miejsce 3 grudnia. Na terenie dawnego cmentarza parafialnego, który kryje historię sięgającą wieku XIV, został poświęcony nowy krzyż, stanowiący hołd dla wszystkich zmarłych spoczywających na tym ziemi.
Inicjatywa powstania krzyża narodziła się dzięki zaangażowaniu i determinacji mieszkańców wsi Brudzewice – Kolonia i Brudzewice. To wspólne dzieło, które zrealizowano pod czujnym okiem Pani Sołtysk z obu miejscowości oraz przy wsparciu władz gminy Poświętne. Nowo powstały krzyż ma stać się nie tylko elementem krajobrazu, ale przede wszystkim miejscem pamięci, przypominającym o historii i tradycji tego miejsca.
Dawny cmentarz w Brudzewicach, przenoszący się przez wieki, pełnił rolę miejsca pochówku dla wielu pokoleń miejscowej społeczności. Z czasem jednak, w miarę rozwoju wsi i zmian zwyczajów pogrzebowych, przestał być miejscem aktywnego użytku. Mimo to, pozostał cząstką dziedzictwa lokalnego, świadkiem minionych czasów i życia wielu pokoleń.
Uroczystość poświęcenia krzyża była zarazem wyrazem troski o zachowanie dziedzictwa i pamięci o tych, którzy spoczywają na terenie tego historycznego cmentarza. Panujący na uroczystości klimat refleksji i zadumy połączony był z głębokim szacunkiem dla przeszłości.
Inicjatywa wybudowania krzyża i tablicy pamiątkowej zyskała poparcie Kościoła. Proboszcz Parafii w Studziannie, ks. Jerzy Cedrowski, odegrał kluczową rolę w tym procesie. To dzięki staraniom ks. Jana Chodóra, który był inicjatorem projektu, a także poparcia i poświęcenia ze strony ks. Jerzego Cedrowskiego, uroczystość stała się możliwa do zrealizowania.
Nowy krzyż w Brudzewicach – Kolonii stanowi symboliczny hołd dla przeszłości i wszystkich, którzy spoczywają na terenie tego dawno już nieczynnego cmentarza. To miejsce, będące jednocześnie świadectwem historii i ducha wspólnoty, ma przypominać o korzeniach i dziedzictwie, które kształtują to społeczne skupisko od wielu pokoleń.
Uroczystość poświęcenia krzyża była również okazją do wzmacniania wspólnoty lokalnej, jednoczącej się w trosce o przeszłość, z której czerpie siłę do kształtowania przyszłości.
źródło: facebook.pl